Депутати місцевих рад розглядають питання добудови третього та четвертого енергоблоків

На виконання енергетичної стратегії України до 2035 року та підписання Указу Президента України в підтримку розвитку атомної енергетики НАЕК «Енергоатом» продовжив підготовку щодо будівництва третього та четвертого енергоблоків Хмельницької АЕС. Питання їх добудови піднімалося ще у 2011 році: тоді були проведені громадські слухання в Рівненській та Хмельницькій областях, де на сесіях районних, міських, селищних та сільських рад депутати обговорювали це питання. Проте ряд подій, пов’язаних з агресією Росії, унеможливили виконання державних завдань. Закон України «Про розміщення, проектування та будівництво енергоблоків №3, 4 Хмельницької АЕС», прийнятий у вересні 2012 року, втратив свою чинність через три роки (16.09.2015).

Крім того, 12 травня 2016 року втратила чинність «Угода між Кабінетом Міністрів України та Урядом Російської Федерації про співробітництво в будівництві енергоблоків №3 і 4 Хмельницької АЕС». Саме після цього виникла необхідність коригування матеріалів техніко-економічного обґрунтування (ТЕО) вищезгаданого будівництва в частині зміни постачальника реакторної установки. Київським енергопроектним інститутом було відкориговано документ, власне, останні зміни передбачили використання ядерної установки ВВЕР-1000 чеського виробництва. Доопрацьовану редакцію схвалив і Кабінет Міністрів України у липні минулого року.

 Згідно чинного законодавства в лютому цього року Міністерство екології та природних ресурсів розпочало громадські обговорення звіту з оцінки впливу на довкілля з питань будівництва третього та четвертого енергоблоків ХАЕС. Такі заходи відбулися в ряді обласних центрів, зокрема в Хмельницькому, Рівному, Тернополі, Житомирі, Вінниці, Чернівцях, Луцьку, Києві, Івано-Франківську. Крім того Міністерством заплановані проведення експертних консультацій із прилеглими до України державами – Білоруссю, Польщею, Австрією в рамках транскордонної оцінки впливу на довкілля.

Село Новосілки Здолбунівського району Рівненської області серед населених пунктів Здолбунівщини входить до зони спостереження атомної станції. Тому наразі на розгляд чергової сесії Новосілківської сільської ради поряд з  нагальними і актуальними  питаннями для громади було винесене  рішення про погодження розміщення реакторної  установки ВВЕР-1000 енергоблоків 3, 4 Хмельницької АЕС.

Група провідних спеціалістів атомної електростанції на чолі із заступником головного інженера з нових блоків Геннадієм Самосеєм взяла участь в сесійному засіданні і представила до уваги присутніх розгляд відкоригованих матеріалів техніко-економічного обгрунтування будівництва енергоблоків №3 та 4 ХАЕС.

Депутатам сільської ради була надана повна інформація щодо проекту третього та четвертого енергоблоків Хмельницької АЕС, вказано на ряд переваг будівництва в рамках існуючих конструкцій. З 2008 по 2013 роки ХАЕС були виконані ремонтно-відновлювальні роботи, повторні обстеження будівельних конструкцій енергоблоків №3, 4  будуть виконані в 2019 році профільними науково-дослідними установами  та відповідні відомства нададуть експертні висновки.

Для Хмельницької атомної станції безпека завжди в пріоритеті. У ТЕО  нових енергоблоків  враховано весь світовий досвід експлуатації та  передбачені додаткові системи безпеки на виконання вимог нині діючого законодавства.

У разі прийняття Верховною Радою законопроекту про розміщення, проектування та будівництво блоків №3 та №4 ХАЕС  до 10% від вартості будівництва буде спрямовано на соціальну інфраструктуру регіону розташування Хмельницької атомної електростанції. У 2011 році в ході проведення громадських слухань Новосілківська громада схвалила добудову третього та четвертого енергоблоків, проте більшістю голосів на черговій сесії, яка відбулася 8 травня цього року, обранці села не проголосували за  питання добудови нових енергопотужностей на Хмельницькій АЕС.

Аналогічна зустріч представників Хмельницької АЕС відбулася і з депутатами Ізяславської районної ради: 15 травня на позачергову сесію було винесено питання схвалення добудови третього та четвертого енергоблоків ХАЕС. Місцеві обранці заслухали доповіді заступника головного інженера Хмельницької АЕС Геннадія Самосея, а також першого заступники голови РДА Павла Ковальчука.

Після змістовного обговорення було взято до уваги низку пропозицій щодо необхідності фінансування об’єктів соціальної інфраструктури району, розширений перелік яких був доведений до відома учасників засідання, створення медичного центру на базі м. Нетішин, страхування власності жителів зони спостереження тощо. Як і в 2011, так і наразі, Ізяславська районна рада підтримала рішення про погодження розміщення реакторної  установки ВВЕР-1000 енергоблоків 3, 4 Хмельницької АЕС.

На необхідності та важливості даного питання наголосив і заступник голови Ізяславської районної ради Михайло Борисюк. Він зазначив, що громада схвалює добудову нових енергоблоків, насамперед, як важливе державне завдання: «Ми позитивно оцінюємо діяльність і подальший розвиток Хмельницької АЕС, адже багато років плідно та конструктивно співпрацюємо з енергопідприємством. Неодноразово бували з візитами на атомній електростанції наші депутати, вчителі, учні, жителі району, які без остраху ставляться до експлуатації ХАЕС, бо на власні очі бачили, наскільки високо організована безпечна робота підприємства. Тому наша позиція одностайна: ми – за добудову третього та четвертого енергоблоків, бо в цьому вбачаємо покращення соціально-економічного розвитку нашого району».

За матеріалами ВП "ХАЕС" www.хаес.org.ua