Для чого потрібні батьківські комітети

Питання діяльності шкільних батьківських комітетів та їх взаємодія з адміністрацією шкіл тривалий час назрівало як у самих батьків, так і у керівництва району та відділу освіти, молоді і спорту. Тому, аби поспілкуватись в режимі «круглого столу», відділом освіти було ініційовано проведення зустрічі з представниками батьківських комітетів міських шкіл, за виключенням ЗОШ І-ІІ ст.№4, яка відбулась в районній раді 17 грудня.

Розпочинаючи діалог з батьками, заступник голови райдержадміністрації Володимир Левченко, перш за все, зазначив, що діяльність таких комітетів має регламентувати положення про батьківські комітети, яке має розроблятись відповідними об’єднаннями батьків та затверджуватись на засіданні ради школи. У нас в районі, мабуть, жоден батьківський комітет не знає до кінця власних повноважень, обов’язків і прав. Тому, перш за все, всі присутні погодились, що час, так би мовити, узаконити діяльність батьківських комітетів.

Після короткого виступу заступника голови адміністрації, до слова було запрошено начальника відділу освіти, молоді та спорту Наталію Кирилюк. Наталія Леонідівна, в першу чергу, подякувала батькам за співпрацю та їх внесок у розвиток освітніх закладів. За її словами, щороку батьки надають вагому фінансову допомогу на підтримку та розвиток матеріальної бази шкіл. Так, у 2014 році батьки учнів та різноманітні спонсори надали матеріальних ресурсів та коштів для ЗОШ І-ІІІ ст.№1 – 232,0 тис.грн, ЗОШ І-ІІІ ст.№2 – 40,0 тис.грн, ЗОШ ІІ-ІІІ ст.№5 – 27,0 тис.грн. На жаль, держава в останні роки на розвиток освіти та ремонт загальноосвітніх закладів кошти практично не виділяє. Дякуючи здебільшого батькам та спонсорам, заклади освіти району вдається утримувати у належному стані, хоча й проблем існує чимало. Але діяльність батьківських комітетів не має зводитись лише до збору коштів на певні потреби та утримання шкіл. Батьки мають брати активну участь у формуванні навчально-виховного процесу, вносити пропозиції вчителям щодо діяльності різноманітних факультативів та гуртків, якості харчування, санітарії і гігієни тощо.

Після виступу керівника відділу у багатьох батьків назріло чимало запитань. Якщо батьки учнів першої та п’ятої школи здебільшого цікавилися питаннями, які мають загальнодержавний характер, то представники батьківських комітетів другої школи не розуміли чому була озвучена така мала сума коштів наданих ними в якості спонсорської допомоги для даного закладу. Адже, за їх словами, щороку вони жертвують значно більші кошти, не говорячи вже й за інших спонсорів.

З пропозицією щодо діяльності батьківських комітетів, зокрема у частині збору коштів, виступив один із батьків учня ЗОШ №1 Сергій Шлегель. Він порадив колегам піти за прикладом батьків учнів першої школи та повністю усунути від розпорядження батьківськими коштами адміністрацію закладу та закуповувати необхідні товари лише на гуртових базах. Перш за все, не виникатиме запитань щодо привласнення коштів або їх витрати не за призначенням. Крім того, Сергій Вадимович звернувся з пропозицією порушити питання діяльності навчальних закладів, що діють у виправних колоніях. Адже на навчання засуджених держава витрачає величезні кошти, в той час коли доводиться економити на освіті наших дітей та закривати сільські школи.

Далі найрізноманітніші питання порушувались одне за одним. Зокрема, батьків хвилював рівень температурного режиму в школах. Відповідаючи на це запитання начальник відділу освіти відзначила, що зараз враховуючи брак коштів та й самих енергоресурсів, доводиться досить раціонально використовувати енергоносії, зокрема й тепло. Якщо для порівняння взяти дві подібні школи, послуги з теплопостачання яким надає КП «Ізяславтепломережа», тобто ЗОШ №5 і ЗОШ №2, то за проведеним аналізом виходить, що утримуючи однаковий температурний режим, на опалення 1 куб.м площі ЗОШ №2 затрачає набагато більше коштів. Можливо, є певні технологічні відмінності в системах опалення цих шкіл, але є й факти, які вказують на нераціональне використання енергоносіїв. Зокрема, під час нещодавньої заміни вікон у цій школі, керівництвом не вживались заходи з припинення подачі тепла. Тобто, за 2 дні, коли школа була практично без вікон, була нагода заощадити не одну тисячу гривень.

Далі ряд наболілих питань порушували батьки учнів Ізяславської ЗОШ №2. Зокрема, вони звернулись до відділу освіти з проханням вирішити питання повноцінного функціонування їдальні в стінах школи, оскільки на даний час в закладі працює лише буфет. Крім того, група батьків звернулась до керівництва району і відділу освіти надати інформацію про витрату коштів, що надійшли в якості благодійних батьківських внесків, які сплачувались ними у загальношкільний фонд Ізяславської ЗОШ І-ІІІст. №2 впродовж останніх років. Оскільки вони щороку здають у фонд школи кошти, а звіту про їх витрату ніхто не надавав. А також на потреби класів вони закуповували різну побутову техніку, про місце знаходження якої зараз повідомити ніхто не може.

Під час «круглого столу» відділ освіти, молоді та спорту провів анкетування батьків. В анкетах було запропоновано всім бажаючим дати відповіді на питання щодо якості навчально-виховного процесу, матеріальної бази, соціально-побутових умов в стінах міських шкіл. Одним із питань було й те, чим вважають батьки збір коштів на потреби навчальних закладів, пожертвами чи поборами.  

Підсумовуючи роботу зібрання, Володимир Левченко зазначив, що співпраця батьківських комітетів та адміністрації шкіл має бути прозорою, а проведення таких зустрічей системним. Якщо батьки виявляють бажання допомогти навчальним закладам, то вони мають визначатись спільно з адміністрацією школи, які питання потребують вирішення в першу чергу. Але в жодному разі це не повинен робити керівник школи одноосібно. Також Володимир Борисович запевнив, що сподівається на подальшу співпрацю батьків та керівництва району. «Двері кабінетів керівників району для кожного з вас постійно відкриті. Маєте наболілі питання щодо діяльності адміністрації навчальних закладів – звертайтесь. Головне, не бійтесь. Ми вам гарантуємо, що будь-яких утисків вас та ваших дітей з боку керівництва шкіл не буде», підсумував він.

Ну що ж, хочеться вірити, що подібна зустріч принесе очікуваний результат та буде не останньою. В наш складний час дуже важливо бути чесними один перед одним. Потреби дітей, як всі звикли говорити, нашого майбутнього, – гарні аргумент для збору коштів. Але й для власної наживи теж…

В.Сложинський