Громадські обговорення питань продовження строку експлуатації першого енергоблока

На Хмельницькій АЕС тривають громадські обговорення питань продовження строку експлуатації першого енергоблока

 20 лютого 2019 року на базі навчально-тренувального центру ВП ХАЕС відбулось чергове громадське обговорення питань продовження строку експлуатації (ПСЕ) першого енергоблока за участі громадськості Ізяславського району Хмельницької області.

Приводом для організації процесу громадського обговорення є завершення проектного терміну експлуатації енергоблока  №1 Хмельницької АЕС – 13 грудня 2018 року.

Згідно Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» «кожний громадянин України має право на участь в обговоренні та внесення пропозицій до проектів нормативно-правових актів, матеріалів щодо розміщення, будівництва і реконструкції об'єктів, які можуть негативно впливати на стан навколишнього природного середовища, внесення пропозицій до органів державної влади та органів місцевого самоврядування, юридичних осіб, що беруть участь в прийнятті рішень з цих питань».

Під час громадських обговорень фахівці Хмельницької АЕС надали детальну інформацію щодо ПСЕ енергоблока №1, акцентуючи увагу на заходах з підвищення безпеки, світового досвіду експлуатації енергоблоків у надпроектний термін. Зокрема, начальник служби надійності ресурсу і продовження експлуатації ВП ХАЕС Євген Мелешко зазначив, що вже дев’ять українських енергоблоків успішно працюють з продовженими строками експлуатації. Перший енергоблок Хмельницької АЕС – десятий, на якому здійснюються відповідні роботи. З огляду на  результати вже здійснених робіт з ПСЕ, є підстави для продовження терміну експлуатації першого енергоблока на двадцять років. Остаточний термін продовження строку експлуатації буде встановлено Державною інспекцією ядерного регулювання України (ДІЯРУ) після аналізу Звіту з періодичної переоцінки безпеки енергоблока.

Представників Ізяславщини ознайомили також із основними факторами безпеки, які складають основу звіту з періодичної переоцінки безпеки, з інформацією щодо радіаційного та екологічного контролю в зоні спостереження атомної станції.

За словами заступника начальника цеху радіаційного контролю ВП ХАЕС Ігоря Власюка, результати багаторічного радіаційного моніторингу свідчать, що радіаційний фон на промисловому майданчику, в санітарно-захисній зоні та зоні спостереження Хмельницької АЕС знаходяться на рівні природних фонових значень, виміряних до пуску першого енергоблока, що вказує на відсутність радіаційного впливу на довкілля та населення.

Серед питань, які в першу чергу цікавили представників Ізяславського району – тарифоутворення, собівартості електроенергії, дієздатності систем оповіщення, медичного страхування та моніторингу захворюваності в зоні спостереження ХАЕС.

Громада Ізяславщини надавала також пропозиції щодо встановлення пільг на електроенергію, збільшення відсотка субвенцій від об’єму реалізованої продукції АЕС для здійснення заходів соціально-економічного розвитку територій розташування атомної станції, створення спеціального фонду для наповнення і розподілу субвенційних коштів.