Інновації, яку нещодавно впровадили в Мислятинському дитячому садку «Калинка», немає аналогів на території усієї області!

Енергозбереження та використання альтернативних джерел енергії – це питання, над якими працюють всі, без виключення, цивілізовані держави світу. Катастрофічна нестача енергоресурсів, їх щорічне подорожчання спонукає людство до раціонального їх використання та до нових винаходів. Цю істину розуміє й громада нашого району. З року в рік в закладах соціальної сфери Ізяславщини реконструюються системи опалення, встановлюються сучасні ефективні котли, утеплюються приміщення, встановлюються енергозберігаючі вікна та двері тощо. Але інновації, яку нещодавно впровадили в Мислятинському дитячому садку «Калинка», немає аналогів на території усієї області!

Ставши втретє учасником Проекту ЄС\ПРООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду», жителі Мислятинської сільської ради проявили сміливість реалізувати доволі складний, але цікавий мікропроект під назвою «Реконструкція системи опалення з встановленням теплового насосу». Впродовж 2013-2014 років громадська організація «Мислятин-Євродім» спільно з сільською радою працювали над його реалізацією. І вже наприкінці цього року вони змогли на практиці переконатися у ефективності втіленого задуму. Ознайомитися з перевагами використання теплового насосу мали нагоду й ми, відвідавши спільно з головою районної ради Михайлом Борисюком даний дошкільний заклад.

Як говорить сільський голова Іван Довбиш, розпочинаючи роботу над мікропроектом, були певні хвилювання з приводу того, чи вдасться в нашій місцевості існуючу теорію застосувати на практиці, отримавши ще й позитивний результат. Але вже сьогодні він впевнено говорить, що всі сподівання виправдані. Адже більше, як за 2 тижні роботи даної системи опалення, вже досягнуто позитивний результат. За попередніми підрахунками в опалювальний період на обігріві дитячого садочка, площею 200 кв.м, вдасться заощадити близько 15 тис.грн, а це половина від минулорічної суми, витраченої на природний газ, споживання якого скорочено вчетверо. Таким чином, проект вартістю 123,5 тис.грн, за теперішніми цінами на енергоносії повністю, вдасться окупити за 7-8 років. Але всі ми знаємо, що ціни на них лише зростатимуть.

Всім, мабуть, цікаво, що ж такого незвичного в цій системі опалення та який принцип роботи теплового насосу? Як розповідає Іван Довбиш, який спільно з завідуючою ДНЗ, головою ГО «Мислятин-Євродім» Валентиною Корнійчук з самого початку опікувались реалізацією проекту, принцип роботи теплового насосу як звичайного холодильника. Тільки від його роботи ми отримуємо не холод, а тепло. Він здатен відбирати тепло із землі та акумулювати його до +45-50º. Для цього в землю поміщені труби, протяжністю близько 200 м, та заповнені 250 літрами незамерзаючої рідини – пропіленгліколю. Роботу даної системи опалення регулює комп’ютер, та в більш прохолодні дні, коли тепловий насос не в змозі забезпечити нормальний температурний режим в закладі, автоматично вмикається газовий котел. Ось така інновація!

Слід зазначити, що Мислятинська сільська рада впродовж останніх 6 років реалізувала вже 3 різноманітні мікропроекти в рамках дії Проекту ЄС\ПРООН. Залучивши кошти Євросоюзу, районного та місцевого бюджетів, фінансові ресурси місцевого товариства та громади, дитячий садок «Калинка», в якому реалізовано 2 енергозберігаючі мікропроекти, має всі ознаки сучасного дошкільного закладу. Крім новітньої системи опалення, тут встановлені металопластикові вікна та двері, утеплений фасад і горище, новий дах, теплоізольовані підлоги в їдальні і коридорі, обладнаний внутрішній туалет. У 2011-2012 роках на території села був реалізований ще один мікропроект з енергозбереження в Мислятинській ЗОШ І-ІІІ ст., реалізація якого передбачала заміну вікон та дверей в даному закладі. Тоді за таким самим принципом, як і дошкільному закладі, вдалось залучити 172,4 тис.грн. Тому Мислятинську сільську раду на теренах району можна вважати безперечним лідером по обсягах залучених інвестицій, в тому числі й з Європейського Союзу.

Як говорить сільський голова, досить тісною є співпраця громади з місцевим сільгосппідприємством, керівництво якого завжди допомагає у вирішенні найболючіших питань. Навіть під час реалізації остатнього проекту з енергоефективності в дитячому садку, громада впевнилась, що має надійних партнерів. З різким підняттям курсу долара та зростанням кошторисної вартості, мікропроект, який був розроблений за минулорічними цінами, був під загрозою зриву. І тоді на допомогу прийшов колектив ТОВ Компанія «Укрелітагро», який взяв на себе фінансування частини бурових робіт для монтажу зовнішнього контуру теплового насоса. На ці потреби господарство перерахувало кошти в сумі 30 тис. грн, що дало змогу реалізувати даний проект у строки, визначені угодою про партнерство, та вчасно, отримавши заключний транш ЄС, розрахуватися з підрядниками.

За словами Івана Довбиша, досить плідною є співпраця з товариством й в інших напрямках. Зокрема, лише у 2014 році в рамках угоди про соціальне партнерство за кошти інвесторів було придбано водонагрівач, меблі та тюлі у дитячий садок с.Мислятин, лінолеум та матеріали для його укладки у дві класні кімнати Мислятинської ЗОШ, телевізор, стінку для посібників, 4 учнівські парти з стільцями та 15 вчительських стільців для Більчинського НВО, медобладнання та медикаменти для невідкладної допомоги у ФАП с.Мислятин, поліетиленову трубу та інше сантехнічне обладнання для підключення до централізованого водопостачання ФП с.Більчин, шпоновану дошку для ремонту сцени клубу с.Більчин. В рахунок благодійної допомоги було виділено також пальне для роботи пересувного флюорографа у селах Мислятин, Більчин, Більчинка, проведено поточний ремонт артсвердловини у с.Лопушне, оплачено відпочинок трьох дітей в оздоровчому таборі та поїздку шкільної волейбольної команди на обласну спартакіаду. Долучилися інвестори і до утримання та ремонту доріг комунальної власності, підтримки культових споруд.

Від імені всієї громади сільський голова щиро вдячний керівництву агропідприємства, директору В.Кривуну та керівнику Мислятинського агровідділку В.Корнійчуку, за постійну допомогу та сподівається на подальшу співпрацю. Крім того, за допомогу в реалізації всіх мікропроектів в рамках Проекту ЄС\ПРООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду» висловлює слова вдячності голові районної ради Михайлу Борисюку та всьому депутатському корпусу за співфінасування всіх виконаних робіт.

Ось так, об’єднавшись, намітивши певні плани, можна досягти результату. Коли є взаємодія і розуміння, можливо втілювати найсміливіші задуми, навіть ті, які можуть здаватися непосильними.

В.Сложинський