Біографія Герася Соколенка

ГЕРАСЬ СОКОЛЕНКО

         Герась Соколенко народився 3 березня 1920 року  в селі Михля. Закінчивши семирічку в 1937 році , Герась разом зі своїм батьком працював у  Михлянському лісництві, збирав живицю, а ввечері ходив до школи в місто Ізяслав.

          Влітку 1942 року, за причетність до українського підпілля,  його заарештували фашисти і засадили до Шепетівської в’язниці. Письменник Улас Самчук зробив усе, щоб його звільнили.

        Вдруге заарештований в 1943 році. Невільників везли в Німеччину. Кілька хлопців прорізали дошки в вагоні і втекли на волю. В тому числі був і Герась Соколенко. Він добирався у Рівне, до редактора газети «Волинь» Уласа Самчука. І його знову спіймали гестапівці. Тепер його запроторили до таборів у м. Шопеніц (Сілезія). Під наглядом вартових трудився у цегельні. Звідси писав листи до друзів.

        Але писав не тільки листи, а й вірші. Друкувався під час війни у таких виданнях як: «Заславський вісник» , «Волинь», «Дозвілля», «Костопільські вісті».

        Чим же приваблюють вірші Герася Соколенка?

        Насамперед , високою образністю, вдалими порівняннями і метафоричністю.   Найкращою даниною памяті письменника ніжної душі і трагічної долі  стала збірка  «Мечів ніжнотонних яса». Багато поезій Герась Соколенко написав саме у важкі роки  для нашої країни, роки страшної Великої вітчизняної війни. 22-річний юнак проймається  кривавими подіями та сподівається на світле майбутнє своєї країни.

Загинув на фронті 20 лютого 1945 року (с.Борау, Німеччина)